בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

איך ההתקדמות הטכנולוגית משפיעה על תחום עיצוב המוצר?

עיצוב מוצר הוא תחום דינמי מאוד אשר משתנה ומתפתח כל הזמן, בעיקר כיוון שהוא מאמץ לחיקו את הכלים החדשים שמגיעים עם ההתקדמות הטכנולוגית. להתקדמות זו ישנה השפעה מהותית ורחבה על תהליכי התכנון, הפיתוח והעיצוב של מוצר חדש, על היקף העבודה ומשך הזמן של התהליך ועל העלות של המוצר הסופי. לטכנולוגיה המתפתחת ישנה אף השפעה על תהליכי חשיבה ויצירה שונים של המהנדסים, המפתחים והמעצבים.

בסרטון הבא ניתן לראות לדוגמא כיצד השימוש בטכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד מסייע ומייעל את התהליך של פיתוח ועיצוב מוצר.

פיתוח תוכנות מחשב מתקדמות, וקיצור תהליך עיצוב המוצר

לתהליך של פיתוח ועיצוב מוצר ישנם מספר שלבים, החל מביצוע חקר שוק ובדיקת כדאיות כלכלית ועד להחלטות הנוגעות לעיצוב האריזה ולשיווק של המוצר הסופי. חלק מרכזי וחשוב בתהליך הוא פיתוח ועיצוב אב טיפוס של המוצר. בעבר נדרש לתכנן ולשרטט את הדגם המיועד באופן ידני ודו מימדי, וכדי ליצור אב טיפוס מוחשי היה נחוץ ליצור תבנית מיוחדת ולצקת לתוכה חומרים שונים, וכן היה צורך להיעזר בבעלי מקצוע שונים כדי לפסל את האב טיפוס. תהליך זה לקח זמן רב, ולא איפשר ורסטיליות וביצוע שינויים מהותיים בדגם.

ההתקדמות הטכנולוגית כיום מאפשרת למעצבים לתכנן את האב טיפוס באמצעות תוכנות מחשב ייעודיות המכונות בשם הכולל: תיב”ם- תכנון וייצור בעזרת מחשב. בין התוכנות המובילות ניתן למנות למשל את SolidWorks®, ®COMSOL Multiphysics אשר מאפשרות ליצור שירטוטים תלת מימדיים של המוצר, ולבחון באמצעותם את המודל באספקטים שונים של חוזק מכני, צבע, מרקם, גוון, עמידות בטמפרטורה ועוד.

תוכנה לפיתוח אבטיפוס

הדפסת אב טיפוס במדפסות תלת מימד וייעול תהליך פיתוח המוצר

לאחר יצירת המודל הממוחשב, מגיע שלב של ייצור האב טיפוס. אחת ההתפתחויות הטכנולוגיות הקיימות כיום אשר מאפשרת ליצור אב טיפוס בצורה יעילה היא טכנולוגיית הדפסת התלת מימד. בשנים האחרונות ישנה קפיצת מדרגה של ממש בתחום וקיימות מדפסות תלת מימד שבאמצעותן ניתן להדפיס מודלים ואבות טיפוס במגוון חומרים, בדרגות קשיחות שונות ובצבע מלא. תוכנות המחשב המתקדמות וטכנולוגיית התלת מימד מאפשרות למעצבי המוצר לייעל את תהליך התכנון והפיתוח, ולקצר את הזמן הנדרש עד לקבלת אב טיפוס איכותי ומדויק אותו ניתן לבחון בצורה מוחשית כבר בשלבים מוקדמים של תהליך העיצוב והפיתוח. כך שבאמצעות הטכנולוגיה ניתן כיום גם ליצור מוצרים מורכבים ואיכותיים יותר, וגם לצמצמם עלויות בצורה משמעותית.

הדפסת אבטיפוס תלת מימד

בהקשר זה ניתן לומר כי הטכנולוגיה משפיעה למעשה לא רק על שלבי התהליך, אלא גם תורמת ליצירתיות של המעצבים- כשכבר בשלבים הראשונים היא מאפשרת להם לחשוב לא רק על בחירה של חומר הגלם אלא גם על נראות המוצר, בחירה של גוון וצבע, וכן על אספקטים של שיווק ואריזה.

דוגמה לאב טיפוס

דוגמא לאב טיפוס של שדכן לפרוסקופי ממונע אשר פותח בסטודיו ליברוס לעיצוב תעשייתי ולעיצוב מוצר עבור חברת E-TACK. האב טיפוס של השדכן, שתוכנן במיוחד עבור ניתוחי בקע לפרוסקופיים, יוצר כולו בסטודיו באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות, כבר בשלבים המוקדמים של תהליך הפיתוח.

פיתוח חומרים חדשים

ההתקדמות הטכנולוגית משפיעה לא רק על תהליך העבודה ועל האמצעים שבעזרתם המעצבים מעצבים מוצר, אלא בחובה גם בשורה של פיתוח חומרים חדשים בעלי תכונות מתקדמות שמהם ניתן ליצור מוצרים חדשים. במאמרו “מעבר לאובייקט החומרי בעיצוב המוצר העכשווי” אשר פורסם במגזין לאקטיביזם חזותי, מתייחס אורי ברטל אל מספר תערוכות אשר לדבריו- מדגימות היטב את השינויים הטכנולוגיים ואת השפעתם על עולם העיצוב.

את התערוכה המוקדמת אליה הוא מתייחס אצרה פאולה אנטונלי (Antonelli) בשנת 1995 והיא נקראה “חומרים שעברו מוטציה בעיצוב העכשווי”. לדברי אנטונלי החומרים החדשים שפותחו הינם גרסה חדשה לחומרים מסורתיים. ובתערוכה ניתן היה לצפות בעיצוב מוצר מחומרים מורכבים כמו אפוקסי (epoxy) ופולימרים מתקדמים (Polyethylene) ,אשר לדבריה הם גרסה חדש של סיבי הפחם והזכוכית (Carbon-fiber and Glass-fiber)וכן בעבודות עשויות סיבים סינתטיים עמידים בחום(Aramid) שלטענתה החליפו את הקש ואריגי הכותנה. אנטונלי הסבירה, בהתייחס לתערוכה זו, שהחומרים החדשים מייצרים מוצרים קלים יותר, חזקים וגמישים יותר.

תערוכה נוספת שברטל התייחס אליה אשר הדגישה את השפעת הטכנולוגיות העכשוויות והחומרים החדשים על עיצוב המוצר. נקראה סנסוואר, (Senseware) והוצגה במילנו ב 2009. התערוכה שאותה אצר קֶניָה הָארָה ( Hara) התמקדה בהשפעת הננו-טכנולוגיה על עיצוב המוצר, והציגה השפעה זו באמצעות סיבים אופטיים שונים. הארה טען כי החומרים העכשוויים והטכנולוגיות החדשות יכולים להרחיב ולשנות באופן דרמטי את עולם העיצוב לא רק מבחינה טכנולוגית, אלא גם מבחינה אסתטית ורעיונית. הוא יזם את הפרויקט לאור ראייתו את הסיבים כחומרים שמאז ומתמיד ייצרו חדשנות עיצובית.

טכנולוגיית חיישנים מתקדמת והשפעתה על עיצוב מוצר

אחת המגמות הבולטות של השנים האחרונות בעולם עיצוב המוצר, מושפעת גם היא באופן ישיר מההתפתחויות הטכנולוגיות, ועיקרה- שילוב של חיישנים הקרויים “מערכות מיקרו-אלקטרו-מכאניות” (MEMS)במוצרים שונים. החיישנים מאפשרים למעשה פיתוח של מוצרים ממוחשבים לבישים כצמיד חכם, או שילוב של שבבי ג’י פי אס. ברטל דן במאמרו במגמה זו ומצביע על היקפה- “תעשייה זו של מוצרים לבישים היא אחת מקטגוריות המוצרים הגדלים בקצב המהיר ביותר בעולם העיצוב. על פי הערכות של אנליסטים עשוי שוק זה לעבור היקף מכירות על סך 30 מיליארד דולר.”

להלן דוגמא למוצר שפותח ועוצב בסטודיו ליברוס לעיצוב מוצר עבור חברת Wearabledevices שבו שולבה טכנולוגיה מתקדמת זו.

אבטיפוס של מכשיר לביש

במאמרה: UNDERSTANDING AESTHETIC INNOVATION IN THE CONTEXT Of” TECHNOLOGICAL EVOLUTION” מתייחסת המחברת מיקי אייזנמן, (EISENMAN) לקשר שבין ההתפתחות הטכנולוגית לעולם העיצוב וטוענת כי “עיצוב טוב הוא עיצוב שבו לא ניתן להפריד בין השניים, כשהחשיבה הפונקציונלית והטכנולוגית והחשיבה על העיצוב הן דברים שחייבים להתפתח ביחד מהשלב הראשוני”

בהקשר זה ניתן לומר כי הטכנולוגיות אכן משפיעות על תחום עיצוב המוצר, מעניקות לו כלים וחומרים חדשים לעבודה. ובד בבד עולם עיצוב המוצר תורם גם הוא להנגשת הטכנולוגיות לציבור הרחב ולתעשייה, ובכך מעודד פיתוח טכנולוגיות חדשות ושיפור של טכנולוגיות קיימות.

ראשון יוני 11, 2017