בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

היום הוא אב הטיפוס של המחר: כולנו מעצבים!

מאמרו של ד”ר ליאון סגל, מאוניברסיטת אילינוי, ארה”ב. מייסד חברת Innovationship LLC.

הביטו סביבכם. ברצינות; הפסיקו לקרוא לרגע, והביטו סביבכם. כל מה שאתם רואים – פשוטו כמשמעו כל דבר – תוכנן על ידי מישהו. הכיסא שאתם יושבים עליו, הבגדים שאתם לובשים, הקירות, התקרה והרצפה, המסך והמכשיר שעליו אתם קוראים את המילים האלה … הכל. ולא רק דברים מוחשיים: האתרים שבהם אתם מבקרים,  השירותים שאתם משתמשים בהם, המסעדות שבהן אתם מבקרים, כולם תוצאה של עיצוב.

התרגיל מאיר העיניים הזה נועד להדגיש את תפקיד העיצוב בעולם שלנו, ולהראות כיצד העיצוב הפך שקוף לרוב האנשים. כיוון שהכול מעוצב, הפסקנו לחשוב על זה; כמו שאנחנו לא מתמלאים יראת כבוד בכל רגע לנוכח העובדה שיש לנו אוויר שמאפשר לנו לנשום.

תובנה זו מפנה את תשומת הלב למרכיב מרכזי בתפיסתו של המעצב: ההבנה שכל מה שכבר עוצב – או יהיה מעוצב בעתיד- מעוצב על ידי אדם יוצר, ולכן נוצר חיפוש בלתי פוסק לביטוי יצירתי ולחדשנות. המעצבים מביטים סביבם ואומרים, “אם זה תוכנן על ידי מישהו, אז ניתן לעצב זאת מחדש ובצורה טובה יותר – שימושית יותר, יעילה וידידותית למשתמש”. הפוטנציאל לשיפור הוא אינסופי ומוגבל רק על ידי הדמיון.

כאשר סטיב ג’ובס עמד על הבמה והחזיק את האייפון הראשון בשנת 2007, הוא כבר ידע שהוא מחזיק באב טיפוס, ושהאייפון הבא – ה- iPhone 3G – כבר תוכנן ונבנה. ג’ובס היה המעצב האולטימטיבי: עבורו, העולם כולו היה מגרש משחקים, ואב הטיפוס שימש ללמידה, להתבוננות ולבחינת רעיונות חדשים.

גם אתם מעצבים. בין אם אתם מעצבים צעצוע, כותבים קוד, מגדירים אסטרטגיה עסקית חדשה, או נושאים נאום: הפעולות שלכם משפיעות על העולם ועל האנשים הסובבים אתכם.

התבוננות על העולם שסביבכם ועל כל מה שאתם עושים כעל אב טיפוס יגרום לכם לראות הזדמנויות לחדשנות בכל מקום. כאשר מביטים דרך העדשה הזו, העולם מתמלא באבות טיפוס שהוצבו שם כדי שתוכלו ללמוד מהם, להתבסס עליהם ולשפרם. העבודה שלכם, של עמיתיכם, ואף של המתחרים שלכם – פתוחה לשיפור ושינוי.

כעת קחו הפסקה נוספת מן הקריאה, והתבוננו סביבכם. הפעם, נסו להתמקד באובייקט מסוים. חישבו עליו בתור אב טיפוס, ושאלו את עצמכם “אם הייתם אחראים על העיצוב מחדש של האובייקט, מה הייתם משנים בו? כיצד הייתם אתם יכולים לעצב אותו בצורה טובה יותר, יפה, יעילה וידידותית יותר למשתמש?”

היום הוא אב הטיפוס של המחר. כל מה שאתם מתבוננים בו ועושים היום עשוי לשמש אתכם כדי ללמוד, לשפר ולעצב את המחר שלנו בצורה חדשה.

תורגם מהמאמר המקורי Today is a Prototype for Tomorrow: You Are All Designers!
שפורסם ע”י ד”ר ליאון סגל ב-Linkedin Pulse.

ראשון פברואר 11, 2018