בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

מציאות רבודה יכולה לשנות את כללי המשחק בעיצוב של טכנולוגיית המעגלים המודפסים (PCB)

במאמר שפירסם לאחרונה Bethan Grylls הוא כותב כי מציאות רבודה הינה טכנולוגיה ישנה עם תקוות חדשות – והיא יכולה לשנות את פני התכנון האלקטרוני. לדבריו השווקים של מציאות רבודה ומציאות מדומה (AR / VR) משגשגים, עם צפי ביקוש של 18.8 מיליארד דולר ב -2018.

המציאות המדומה כבר נכנסת במהירות אל עולם צרכני האלקטרוניקה, והמציאות הרבודה צפויה גם היא להשפיע באופן דומה על התעשייה – טכנולוגיית המעגלים המודפסים (PCB) היא אחת המרוויחות הפוטנציאליות, שכן שימוש במציאות רבודה עשוי לטפל בבעיות כגון התאמת חבילות אלקטרוניות לצורות לא קונבנציונאליות, הבטחת עבודה ראויה של קשרים מעגליים והפחתת הזמן הרב מדי בתהליך של מקום ומסלול.

טכנולוגיית מציאות רבודה טרם נכנסה לשימוש בפועל, אך מעריכים כי בעתיד ייעשה בה שימוש בתחומים שונים.

דייויד הרולד Harold, סגן נשיא בחברת Imagination Technologies, מציין מספר תחומים בהם, הוא מעריך, שיהיה שימוש במציאות רבודה בעתיד. התחום הראשון מכונה “הליך”; הרעיון שהמעצב יכול לעבור בקלות בין הגירסה הסופית-וירטואלית של המוצר לבין העבודה בפועל שנמצאת בתהליך. לדברי הרולד, הדבר יכול לסייע למעצב: להמחיש לו מה עדיין צריך לעשות בתהליך העיצוב ולהזכיר לו את המוצר הסופי.

התחום השני מכונה “אי הסחת דעת”. בעבודתו של המתכנן ישנם פרטים רבים מאוד, הטכנולוגיה של מציאות רבודה תאפשר קבלת מערך של הוראות וירטואליות כולן מצויות בשדה הראיה של המתכנן, כך שאין צורך “להפוך דפים” באופן פיזי כל העת. הרולד מתאר מערכת תיאורטית שבה למשתמש מוצעת תצוגת ‘מנהרה’, בה אזורים מסוימים מתכהים לטובת אזורים אחרים שמודגשים בהתאם לצורכי המשתמש.

הרולד הציע גם לשלב טכנולוגיית מציאות רבודה עם בינה מלאכותית. מערכת כזו תוכל לזהות על אילו חלקים המעצב עובד ולאפשר אופטימיזציות של אלגוריתמים ותוכניות. מערכת דמיונית זו יכולה להציע חלופות, לזהות אלמנטים חסרים, להציע פתרונות שאחרים מצאו ושיתפו בעבר, כמו גם לחפש ולהדגיש נקודות חולשה וכישלון בתכנון.

בן ג’ורדן Jordan, מנהל מוצר בכיר בחברת Altium מעריך אף הוא כי בעתיד מציאות רבודה תשחק תפקיד משמעותי בהפיכת העיצוב האלקטרוני למשמעותי יותר עבור העיצוב התעשייתי. טכנולוגיית מציאות רבודה תהפוך שימושית יותר ככל שיגדל השימוש בתלת מימד. יתרה מזו, לדבריו, כשם שבשנות השמונים של המאה העשרים, שילוב של טכנולוגיית תלת המימד בעיצוב טכנולוגיית המעגלים המודפסים איפשר פתרון בעיות שעדיין לא זוהו, כך גם טכנולוגיית המציאות הרבודה מהווה פתרון לבעיות שעדיין איננו מכירים.

לסיכום: מציאות רבודה עשויה להיות בעלת מקום חשוב בעיצוב אלקטרוני בעתיד, אך היא תלויה בפיתוח חומרה מתאימה.

המאמר פורסם במקור במגזין newelectronics ע”י Bethan Grylls

ראשון אפריל 8, 2018