בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

תחזית חומרים לשנת 2018

כריס לפטרי Lefteri העוסק בייעוץ של חומרים כותב כי שנת 2018 מסתמנת כשנה שבה ייכנסו חומרים חדשים לתעשייה. בשנה החולפת חלה התקדמות משמעותית בשימוש בחומרים מתקדמים בתעשיית ההיי טק ובמלאכה, ולטענתו מגמה זו של פיתוח חומרים חדשים תמשיך להניע את החדשנות בעיצוב ובתעשייה, ותאפשר למוצרים לבלוט בשוק התחרותי. בנוסף, הוא טוען, שתהיה חשיבות רבה לנושא הקיימות. שאלת המפתח לא תהיה האם זה בר קיימא? אלא איך זה בר קיימא?

אילו חומרים צפויים להיות משמעותיים ב- 2018, כמה תחזיות:

פסולת – התחזית הראשונה לא מתמקדת בחומר מסוים, אלא במשאב: פסולת. המשאב הנפוץ ביותר על כדור הארץ הוא פסולת, הזמינה בכל מקום ממזבלות ועד לחופי האוקיינוס. בשנים האחרונות מעצבים ואמנים החלו לייצר חומרי גלם חדשים מפסולת, התחזית היא שב- 2018 גם יצרנים גדולים יותר יאמצו את המשאב הזה לייצור בקנה מידה תעשייתי.

שקיפות – שקיפות בחומרים עשויה לשמש ליצירת אפקטים חזותיים חדשים. למשל, שקיפות של חומר שהוא בדרך כלל אטום. לאלומיניום שקוף יהיו למשל תכונות הן של מתכת והן של זכוכית, והוא יוכל להציע אפשרויות חזותיות נוספות מעבר לתכונות הבסיסיות של החומר.

טכניקות ייצור חדשות – שנת 2018 תהיה השנה בה הייצור בפלסטיק ייעשה לא רק באמצעות טכניקה של הזרקת פלסטיק, וכך יתאפשר שימוש נרחב יותר בחומרים חדשים כגון חומצה תאית שקופה למחצה, וחומרים מורכבים כמו קוריאן כבד וקר, או סיבי פחמן קל משקל שישמש למשל בייצור רכבי יגואר.

ביוטכנולוגיה – ניצול הולך וגובר של תהליכי החיים במערכות ביולוגיות לצורך ייצור מוצרים בתחומי התעשייה ובתחומים נוספים, לרווחת האדם ולשימוש מושכל יותר במשאבים העומדים לרשותנו. דוגמאות לכך הן שימוש בחיידקים המכונים כחוליות (Cyanobacteria) על מנת ליצור חומרים שיכולים לשמש כפאנלים סולאריים, ביו- סוללה או חיישן סביבתי.

מתכות קלות – החומרים בתעשיית האלקטרוניקה צריכים להיות חסכוניים, פונקציונליים, אנושיים וידידותיים לסביבה, ולשמור על חזות נאה. המתכת היא חומר מוצלח ופופולרי בתעשייה זו, אך כבד. התחזית היא כי ייעשה שימוש הולך וגובר בחומר עמיד וחזק, אך עם זאת קל כנוצה שמכונה ״Microlattice״.

חומרים מתכלים – בשל המודעות הגוברת לנושאי איכות סביבה בקרב צרכנים, שהובילה להחרמת מוצרים בעלי אריזות לא מתכלות, התחזית היא כי יגבר החיפוש אחר פתרונות לייצור אריזות מתכלות, למשל באמצעות שימוש בחומרים כגון צמחים ואצות.

ציפוי אורגני של המוצר – המגמה של צרכנים המחפשים קשר עמוק יותר עם הטבע על מנת לנוח, להירגע ולהטעין את החושים, מעודדת את היצרנים לצפות את החומרים המלאכותיים בחומרים אורגניים העשויים מצמחים. חומרים אלה מעניקים תחושה טבעית, כולל הטקסטורה של הצמח המקורי ויוצרים מראה ויזואלי רב-חושי מרהיב.

תורגם מהמאמר המקורי 2018 Materials Forecast שפורסם ע”י כריס לפטרי ב-Linkedin Pulse.

ראשון פברואר 4, 2018