בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

תפקיד העיצוב באריזות בנות קיימא

פלסטיק באוקיינוסים, אריזות עשויות מחומרים ממוחזרים, מוצרים ידידותיים לסביבה – אלה רק חלק מהמושגים שאנו שומעים בשיח הציבורי על קיימות ועולם האריזות.

אבל מה תפקידו של העיצוב בהקשר זה?

ההערכה היא כי יותר מ- 80% מההשפעות הסביבתיות של המוצר נקבעות בשלב התכנון, כך שההחלטות החשובות נעשות בתחילת התהליך. הדבר יוצר לחץ אצל המעצבים משתי סיבות, ובצדק. ראשית, ישנם היבטים שונים בתחום הקיימות, כך שנוצר אתגר להחליט מה תהיה האופציה הטובה ביותר עבור מוצר מסוים. שנית, לעתים קרובות מוצרים מיוצאים לחו”ל והם עשויים להגיע לאזורים בעולם בהם יש הבדלים גדולים בתשתיות מחזור של פסולת.

מכיוון שאין פתרון אחד המתאים לכל סיטואציה, המפתח בשלב התכנון, בהתייחס לנושא הקיימות, הוא להבין מה בעל המותג רוצה מהאריזה, היכן האריזה תושלך כפסולת, מה היא התשתית הקיימת לטיפול בפסולת, כיצד שילובם של חומרים שונים ישפיע על תהליך המחזור, וכיצד להדריך את הצרכן ולאפשר מחזור ראוי של המוצר.

העיצוב יכול להתמקד בבחירת חומרי הגלם המשמשים לעיצוב אריזת המוצר, למשל, חומרים מתחדשים או ממוחזרים, אבל העיצוב צריך גם להתמודד עם שלב סוף החיים של המוצר, כאשר הצרכנים יוכלו להשליך את האריזה בצורה אחראית.

העולם משתנה והשלכות שינויי האקלים והמחסור במשאבים הופכים ליותר ויותר ברורים לאנשים ברחבי העולם. גם הלחץ הפוליטי מתחיל להשפיע. בכדי להגיע ליעד שקבע האיחוד האירופי למחזור של 75% מפסולת האריזות עד שנת 2030, האריזות צריכות להיות ניתנות למחזור באמצעות תכנון. הדבר מצריך בדרך כלל שיתוף פעולה חוצה גבולות בין שותפים שונים בשרשרת הייצור כבר בשלב התכנון המוקדם. כאשר המומנטום הוא עכשיו עבורנו כתעשייה ויחידים לעשות בחירות בנות קיימא וליצור יחד עתיד חכם יותר.

המאמר פורסם במקור ב-Linkedin Pulse ע”י Noora Markkanen

רביעי מאי 23, 2018