בלוג עיצוב מוצר

מעוניין בפרטים נוספים?

השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם


*שם:

Email:

*טלפון:

ההודעה:

10 עקרונות לעיצוב טוב יותר

שריל לי-ריאן Lee Ryan, מרצה ומנטורית לעיצוב רב תחומי מאוניברסיטת סווינבורן לטכנולוגיה אשר במלבורן, אוסטרליה, מתייחסת לשאלה הנפוצה, מהו עיצוב טוב (good design).

לטענתה, בעולם דינמי ומשתנה, שבו אנו שואפים תמיד לשפר את העיצוב, ההגדרה של “עיצוב טוב” משתנה כל העת. לכן צריך לשנות את השיח ולשאול – מהו עיצוב טוב יותר (better design)?

לי-ריאן מונה עשרה עקרונות לעיצוב טוב יותר:

1. עיצוב טוב יותר הוא עיצוב לכולם. עיצוב טוב עשוי להיות חדשני, אך עיצוב טוב יותר הוא עיצוב עבור כולם. כאשר ל-55% מאוכלוסיית העולם עדיין אין גישה לאינטרנט, ולכל החלטה עיצובית יש פוטנציאל לכלול או לא להדיר מישהו, עיצוב עבור כולם הוא לא רק חדשני – הוא חיוני.

2. עיצוב טוב יותר הוא מכוון מטרה. עיצוב טוב הוא עיצוב שימושי בעל תכונות ויתרונות, אולם לא די בזה. עיצוב טוב יותר מגלם ערך, משמעות ומטרה גבוהה יותר.

3. עיצוב טוב יותר הוא אהוב. עיצוב טוב הוא יפה, אבל עיצוב טוב יותר הוא אהוב. כאשר אנו מעצבים משהו, אנחנו מתחילים מערכת יחסים עם מי שמשתמש בו. האינטרס שלנו כמעצבים הוא לוודא כי יחסים אלה הם אוהבים, מכבדים ובריאים לטווח ארוך ולא שטחיים וחד פעמיים.

4. עיצוב טוב יותר הוא עיצוב ברור. עיצוב טוב הוא קל להבנה, אבל עיצוב טוב יותר הוא כל כך ברור שאין צורך להסביר אותו. יתרה מזאת, עיצוב טוב יותר גורם לך לחשוב, “למה אני לא חשבתי על זה ?!”.

5. עיצוב טוב יותר הוא צנוע. עיצוב טוב אינו בולט, אבל עיצוב טוב יותר דורש ענווה. ככל שרשימת הדברים המתחרים על תשומת לבנו גדלה, כך גישה צנועה יותר למה שאנשים באמת זקוקים לו היא חיונית.

6. עיצוב טוב יותר הוא רדיקלי. עיצוב טוב מנסה להיות כן ואמיתי, אבל בעולם שבו חדשות מזויפות ואלגוריתמים מניפולטיביים הפכו ל”אמת”, עד כמה אמיתי וכן יכול להיות עיצוב טוב? כאשר לאמת אין כל ערך, זה הזמן לעשות משהו קיצוני. עיצוב טוב יותר מספק את הבסיס שעשוי להתחיל מהפכה.

7. עיצוב טוב יותר הוא בר קיימא. עיצוב טוב הוא ארוך טווח, עיצוב טוב יותר הוא בר קיימא. קיימות מתבססת על פרגמטיזם: פתרון בעיות הגיוני כך שיתאים לתנאים הקיימים, לא למוסר נשגב.

8. עיצוב טוב יותר הוא ביקורתי. עיצוב טוב עשוי להיות יסודי עד הפרט האחרון, אבל עיצוב טוב יותר בנוי על ביקורת מתמשכת. ביקורת מתמשכת, הרהור ופתיחות לשינוי הן הכוח המניע מאחורי כל התפתחות.

9. עיצוב טוב יותר הוא מודע. עיצוב טוב תורם לשימור הסביבה, אך עיצוב טוב יותר מודע להשפעת העיצוב על הרשתות הסובבות ועל מערכות אקולוגיות – טבעיות או סינתטיות ומגיב להשפעות אלה.

10. עיצוב טוב יותר הוא עיצוב מתפתח. עיצוב טוב הוא עיצוב קטן ככל האפשר, אבל עיצוב טוב יותר תופס את החלל, הזמן ואת קנה המידה הנדרש כדי להתפתח ללא הרף.

לסיכום, תשכחו מ”טוב”, תשאפו ל”טוב יותר”. זכרו, עקרונות העיצוב אינם כללים נוקשים וקשיחים – הם מדריך שיעזור לכם לקבל החלטות עיצוביות טובות יותר. קבלת ההחלטות תמיד תהייה מושפעת מההקשר שבו אתם מעצבים, ושימוש בעקרונות עיצוב על מנת לעורר ביקורת ושאלות על העבודה, יכול בסופו של דבר להוביל לתוצאות טובות יותר.

תורגם מהמאמר המקורי 10 Principles for Better Design שפורסם ע”י לי-ריאן ב-Linkedin Pulse.

ראשון ינואר 28, 2018